پامچال - داروسازی دیموند
7990
rtl,page-template-default,page,page-id-7990,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

پامچال

l;'l

گیاه پامچال معمولی با نام علمی Primula veris عمدتا در سرتاسر مناطق غرب آلمان رشد می کند. این گیاه به دلیل وجود ۱۰-۵ درصد ساپونین های تری ترپنوئید و گلیکوزیدهای اسید سالیسیلیک دارای مصارف دارویی می باشد.

پامچال به عنوان اکسپکتورانت و خلط آور باعث افزایش میزان ترشحات و در نتیجه کاهش ویسکوزیته موکوس و خلط گردیده و دفع آن را تسهیل می کند. همچنین به علت وجود ساپونین باعث افزایش حرکات و فعالیت پرزهای ریه می شود. این گیاه به دلیل وجود مشتقات اسید سالیسیلیک دارای خاصیت ضد التهابی فراوانی نیز می باشد.

در طب سنتی از جوشانده پامچال جهت درمان سیاه سرفه استفاده می شود و در گذشته از آن به عنوان کرم کش و ضد تشنج ،درمان بیماریهای عصبی ، هیستری و تشنجات اطفال استفاده می کردند.

پامچال را می توان برای درمان همه اشکال برونشیت های مزمن، به ویژه برونشیت هایی که دارای سرفه های ساده اما مزمن و همیشگی بوده و فاقد خلط آوری درست و کامل هستند به کار برد. این گیاه اغلب در بسیاری از فرمولاسیون های تهیه شده توسط داروسازی گیاهی بصورت ترکیب با دیگر گیاهان دارویی وجود دارد. جالب است بدانید این گیاه در پر فروش ترین داروی گیاهی آلمان جهت درمان سینوزیت بکار برده شده است. شرکت داروسازی دیموند برای اولین بار در ایران به تولید این دارو اقدام کرده است.
جالب است بدانیدگلهای پامچال داروی موثری برای برونشیت زکام های مغزی و سرفه های مزمن است و اگر کسی به گریپ مبتلا شود می تواند از دم کرده گل پامچال استفاده کند زیرا با اثر بخشی سریع آن خیلی زود از این ناراحتی خلاص می شود. همچنین این دم کرده برای کسانی که مبتلا به سر دردهای شدید و میگرن و دل بهم خورده هستند مفید است. گل پامچال مقوی و تب بر است .ریشه پامچال را به مقدار ۲۰ تا ۳۰ گرم در یک لیتر آب بجوشانید و برای درمان سیاه سرفه، سینه پهلو، برونشیت، ذات الریه  و سرفه های خشک و امراض مربوط به مجاری ادراری مصرف کنید. جوشانده ریشه پامچال ، درمان کننده اختلالات تنفسی مانند تنگی نفس نیز می باشد.

منابع:

  1. Scientific Brochure: Sinupret/forte for Sinusitis and Inflammation of the

Respiratory Tract. Neumarkt, Germany: Bionorica; January 2002.

۲٫رودولف فریتزویس، فولکر فینتلمن، گیاه درمانی، ترجمه: مهدی صفایی خرم، سعید کاربین، ساسان جعفرنیا،مجنمع آموزش کشاورزی سبز ایران، ۱۳۸۹

  • ES Burgess (Jan. 1902). History of Pre-Clusian Botany in Its Relation to Aster pgs 70, 72, 246, 324, 332, 334/5, 435, 440. Retrieved 19 December 2015.