سرخارگل - داروسازی دیموند
7983
rtl,page-template-default,page,page-id-7983,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

سرخارگل

l;'l

فرآورده های سرخارگل یا اکیناسه هم اکنون به عنوان تصفیه کننده خون، ضدعفونی کننده و آرام بخش معرفی می شوند. بایستی بدانید که در مواردی که برای اولین بار از فرآورده های دارویی سرخارگل استفاده می کنید، همیشه با دوز پایین برای چندین روز آغاز نمایید، تا مطمئن شوید حساسیت دارویی وجود ندارد.

محققان آلمانی دریافته اند که تحریک فعالیت بیگانه خواری(یکی از پارامترهای مهم فعال سازی سیستم ایمنی) برای روش خوراکی و هم روش تزریقی داروهای سرخارگل، فقط ۱۰ روز طول می کشد. جالب است بدانید این محققان دریافته اند که حداکثر تحریک سیستم ایمنی بدن بین ۳ تا ۶ روز پس از دریافت اولین دوز داروی سرخار گل حاصل می شود. به همین دلیل است که گفته می شود وقتی اولین علائم سرماخوردگی، آنفلوانزا (یا هر عفونت دیگری) مشاهده و احساس می شود، باید فورا نسبت به مصرف داروی سرخارگل اقدام کنید.

این تحقیق علمی بیانگر سه نکته ذیل است:

  • دوزهای زیاد سرخارگل را فقط در مواقع ضروری استفاده کنید.
  • برای تقویت ایمنی سطحی یا ایجاد سپر حفاظتی از دوز پایین سرخارگل طی ۹ ماه استفاده کنید
  • در صورتی که مصرف و دریافت دوزهای بالا از سرخارگل برای دوره ای طولانی تر از ۱۰ روز ضرورت یافت سعی کنید دارو را به صورت چرخه ای و تناوبی استفاده کنید به طور مثال ۱۰ روز استفاده از دارو و ۵ روز فاصله را در برنامه درمانی خود منظور کنید.

از طرفی دیگر آزمایش های انجام شده روی گونه E. purpurea نشان داده اند که این گیاه و فرآورده های آن کاملا غیر سمی است و به هیچ وجه جهش زا نمی باشند. بزرگترین حسن این آنتی بیوتیک طبیعی نیز همین است.

در چه شرایطی سرخارگل بهترین روش درمان است؟

پرسش خوبی که از لحاظ عملی پیش می آید و اکثر خوانندگان خواهان پاسخ آن هستند، این است که گیاه سرخارگل یا اکیناسه در چه شرایطی، بهترین گزینه درمانی محسوب می شود؟

این گیاه برای شرایطی که در طب سنتی چینی به آن شرایط سطحی می گویند، ایده آل است. این شرایط بدان معناست که بیماری به طور سطحی می آید و می رود و به طور عمیق و مزمن ماندگار نمی شود.

سرماخوردگی و آنفلوانزا مثال های کلاسیک از شرایط سطحی هستند، همچنین بیماری هایی مانند آبسه(ورم)، برونشیت، گلودرد و تعدادی عفونت های رایج دیگر، چنانچه مزمن نباشند مثال های خوبی از شرایط سطحی محسوب می شوند. در چنین شرایطی سیستم ایمنی بدن سلول هایی به نام ماکروفاژ دارد که به سرعت به محل آلودگی مهاجرت کرده و باکتری ها، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را پیش از استقرار، متوقف و یا به محض ورود به بدن نابود می کند. آزمایش ها نشان می دهند که سرخارگل به میزان قابل توجهی این ماکروفاژها را تحریک می کند و فعالیت و تاثیر آن ها را افزایش می دهد.

یکی دیگر از موارد مصرف مهم سرخارگل، برای درمان برفک( عفونت های قارچی که ممکن است در دهان، گوش و حلق و بینی، پوست و حتی دستگاه تناسلی بروز کند) است. مطالعات کنترل شده اخیر نشان داده که مصرف خوراکی مایع سرخارگل، به میزان قابل توجهی برگشت (عود کردن بیماری) عفونت های قارچی را کاهش داده است.

آلودگی هوا یکی از مهمترین خطرهای زیست محیطی در ایران است. آلودگی هوا در کشورهای در حال توسعه ناشی از ازدیاد جمعیت، ساز و کار نادرست وسایل نقلیه می باشد. عواقب آلودگی هوادر درجه اول به صورت انواع بیماریهای تنفسی (شامل آسم، برونشیت، آمفیزم، پنومونی، بیماری انسدادی مزمن ریوی( بروز می کند. همچنین کاهش سطح عملکرد فرد در فعالیتهای روزمره، تشدید بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان، افزایش و مرگ و میر زودرس از دیگر عوارض آلودگی می باشد.

سرخارگل یکی از گیاهان دارویی با ارزش است که در درمان و پیشگیری از بیماری های تنفسی به ویژه در روزهای آلوده بسیار موثر است. جالب است بدانید یکی از متخصصین گیاه درمانی بالینی کالیفرنیا به نام برایان ویسبوچ در مورد این گیاه چنین می گوید” یکی از اولین موارد کاربرد سرخارگل، کاربرد آن در درمان التهاب غدد لنفاوی و کاهش سطح ایمنی بدن است. زمانی که فرد در معرض آلودگی زیست محیطی قرار می گیرد، این گیاه بسیار ارزشمند می شود و جایگاه خوبی پیدا می کند”.

سرخارگل با افزایش دادن توان بدن در برابر باکتری ها و مواد شیمیایی خطرناک موجود در هوا، بدن را در برابر بیماری محافظت می کند. این گیاه معجزه گر با جلوگیری از فعالیت آنزیم هیالورونید، سلول های بدن را در طی آلودگی حفظ می کند و از حمله بیمارگرها، باکتری ها و ویروس ها به اولین محل ورود به بدن جلوگیری می کند.

با توجه به اینکه آلودگی هوا در فصل زمستان افزایش می یابد و شیوع سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز بالا می رود با مصرف داروهای حاوی سرخارگل می توانید بدن خود را در برابر بیماری ها مقاوم کنید.

منابع:

۱-سرخارگل، گیاه ایمنی بخش، پروفسور کریستوفر هابس- مترجم مجید آقاعلیخانی، انتشارات دانشگاه تربیت مدرس

  1. Gladisheva ON. Experimental studies on production and processing technology, and establishment of raw material uses and seed plantation of E. Purpurea under samara region, Russian Acad. Agr. Sci. 1995, p: 214 –
  2. Nobahar M, Vafaii A. General Medicine. 5th ed. Tehran: Boshra; 2014.
  3. Schoneberger D. The influence of immunestimulating effects of pressed juice from Echinacea purpurea on the course and s.everity of colds. Pharmacognosy Res, 1992;8:2-12.
  4. Lasch, H. G.1983. The effect of Echinacin on phagocytosis and natural killer cells, Die Med. Welt. 34:1463.
  5. Wagner, H. & A.Proksch. 1985. Economic and Medicinal Plant Research, vol. l.Orlando: Academic Press, p.113.