زعفران

l;'l

 

در طب قدیم، زعفران به عنوان یک داروی مفید در درمان بسیاری از بیماری ها نظیر سیاه سرفه، آسم، سرما خوردگی،دردهای قاعدگی، قاعدگی نامنظم، ناباروری، التهاب، افسردگی، سر درد، گلو درد و تهوع توصیه شده است و به عنوان یک ماده آرام بخش و ضد اسپاسم نیز مصرف می شود. زعفران به علت دارا بودن مواد تلخ )تانن( موجب سهولت هضم غذا می شود .
از آن جایی که زعفران دارای خواص بالقوه ای چون اثرات آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی و کاهندگی کلسترول خون می باشد از این رو در حفظ سلامت قلب و عروق نقش بسزایی دارد. به طوری که مطالعات نشان داده اند که در مردم کشورهای مدیترانه که مصرف روزانه زعفران در آن ها بالاست )به صورت افزودنی جهت بهبود طعم و رنگ غذا خصوصاً برنج (میزان شیوع بیماریهای قلبی عروقی بسیار کم می باشد.
همچنین مطالعات متعدد فارماکولوژیک کاربردهای فراوانی را برای زعفران و مواد موثره آن ذکر نموده اند که می توان به اثرات ضدفشارخونی، شل کنندگی عضلات، ضد تومور ، تقویت حافظه و یادگیری و درمان آلزایمر اشاره کرد.
یکی از مشکلات شایع در سالمندان ضعیف تر شدن عملکرد اعضای گوارشی می باشد که این عارضه بیش تر به علت فرایند فیزیولوژیکی مربوط به پیری است. این مشکلات معمولا به صورت عدم تحمل غذا، نفخ و اشکال خفیف یبوست می باشد.
مطالعات نشان داده است که در این موارد داروهای گیاهی که سبب تحریک اشتها، افزایش جریان صفرا و آنزیم های پانکراس می گردند اثرات مثبت و خوبی دارند.
همانطور که قبلا نیز گفته شد زعفران گران ترین ادویه سنتی وگیاه آن گران ترین گیاه کشت شده در جهان است. این گیاه با ارزش به عنوان تسکین دهنده درد معده ، کمک کننده به هضم و افزایش دهنده اشتها در طب سنتی ایران کاربردداشته است و در درمان مشکلات گوارشی سالمندان نیز بسیار مفید می باشد.
از طرفی دیگر عفونت ها، سرطان ها و بیماری های خود ایمنی در سالمندان به دنبال کاهش پاسخ های ایمنی ثانویه افزایش پیدا می کنند. زعفران به طور بالقوه می تواند از طریق تشدید پاسخ های ایمنی ثانویه در بهبود پاسخ آنتی بادی های اختصاصی، در نقص های ایمنی سالمندان موثر واقع شود.
شرکت داروسازی دیموند با استفاده از این گیاه معجزه گر در یکی از محصولات خود سعی کرده است که بتواند از خواص زعفران در درمان مشکلات شایع به ویژه در سالمندان استفاده نماید. زیرا دوران پیری مانند دوره کودکی حساسیت به دارو بیشتر از میزان حساسیت به دارو در دوران جوانی و میانسالی می باشد.

منابع:
۱٫ Anonymous. PDR for Herbal Medicine. Medical Economics Company. USA. 2000, pp: 653-4.
۲٫ Abe K and Saito H. Effects of saffron extract on learning behavior and long termpotentiation. Phytother. Res. 2000; 14: 149-152.

۳٫ Schmidt M, Betti G, Hensel A. Saffron in phytotherapy: pharmacology and clinical uses. Wien Med Wochenschr. 2007;157(13-14):315-9.
۴٫ Kianbakht S and Ghazavi A. Evaluation of immunological and hematological effects of saffron in men. Ethnopharmacologia. 2005; 36: 78- 83.