دایموسین - داروسازی دیموند
7863
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-7863,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

دایموسین

دایموسین

  |   دسته‌بندی نشده   |   بدون دیدگاه

خواص درمانی در طب سنتی:

  • درمان التهابات حاد و مزمن مجاری جانبی بینی  و سینوزیت

 

مواد موثره:

جنتیانا ، ترشک،  پریمولا ، انگور کولی، شاه پسند

 

نوع محصول :

قطره ۳۰ میلی لیتر

 

نحوه و مقدار مصرف :

برای بزرگسالان سه بار در روز و هر بار ۵۰ قطره و کودکان  بین ۶ تا ۱۲  سال سه نوبت در روز هر بار ۲۵ قطره و کودکان بین ۲ تا ۶ سال سه نوبت در روز هر بار ۱۵ قطره بعد از غذا با مقداری آب رقیق و میل شود. مدت زمان مصرف دارو را بین ۷ تا ۱۴ روز ادامه دهید.

مکانیسم اثردارو:

مطالعات بالینی نشان می دهد که این فرآورده دارای خواص ضدمیکروبی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی می باشد که در درمان عفونت های دستگاه تنفسی نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

گیاه جنتیانا دارای ترکیبات شیمیایی آماروجنتین، جنتیوپیکرین، جنتی سین، ایزو جنتی سین، جنتی سیک و همچنین دارای مقداری تانن ، پکتین و روغن های فرار می باشد این گیاه گلبول های سفید و قرمز خون را زیاد می کند، بنابراین در درمان کم خونی و بیماری های عفونی به کار می رود و به عنوان تب بر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه ترشک بدلیل  وجود اگزالیک اسید در برگ های آن ترش مزه است. عصاره این گیاه دارای ترکیباتی شامل آسکوربیک اسید، فنیل پروپانوئید، پلی ساکاریدها و فلاونوئید می باشد و دارای فعالیت ضد باکتری و ضد قارچی در برابر میکروارگانیسم ها است و همچنین فعالیت ضد ویروسی قوی در برابر ویروس ها از خود نشان می دهد. گیاه پریمولا دارای مقادیر زیادی ترکیبات فلاونوئیدی، کاروتنوئیدها، ساپونین ها و مشتقات سالیسیلیک اسید می باشد . این گیاه در درمان سرفه های مزمن و برونشیت مورد استفاده قرار می گیرد و دارای خاصیت ضد التهابی است. انگولی کولی درختچه ای است  که شامل فلاونوئیدهایی مانند فلاونول گلیکوزیدها و آگلیکون های آزاد و تانن می‌باشد و از آن در درمان سرماخوردگی، بیماری های تنفسی و برونشیت استفاده می شود. شاه پسند دارای ترکیبات شیمیایی شامل فلاونوئید ها، تری ترپنیک اسیدها و استرول ها می باشد و برای بیماری‌های التهابی دهان و گلو و سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای برونشها خلط-آورست.

موارد منع مصرف:

-تداخل این فراورده  با سایر داروها تاکنون مشاهده نشده است لیکن بهتر است قبل از مصرف هم زمان با داروهای دیگر با پزشک خود مشورت نمایید .

– مصرف دارو در زمان بارداری و شیردهی:

این دارو  در دوران بارداری و شیر دهی تحت نظر پزشک استفاده گردد.

احتیاط و عوارض جانبی:

در مواردی باعث درد معده و حالت تهوع و در موارد نادر واکنشهای حساسیت مشاهده شده است (خارش پوستی ، قرمز شدن پوست ، تنگی نفس ) در صورت بروز عوارض جانبی بویژه واکنشهای حساسیت لازم است که مصرف دارو قطع شده و به پزشک مراجعه شود .

– در صورت مشاهده حساسیت به هر یک از گونه های گیاهان بکار رفته یا سایر مواد تشکیل دهنده در قطره از مصرف آن خوداری نمایید.

– از مصرف بیش از حد دارو بویژه در کودکان خودداری شود.

– اگر مصرف دارو را در یک نوبت فراموش کرده اید در نوبت بعدی همان مقدار داروی تعیین شده را مصرف نمایید.

– مصرف این دارو در کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی شود.

منابع:

۱-  Herbal medicines صفحات ۱۶۳ – ۱۶۲ ،۲۴۱ – ۲۴۲ و ۴۷۸-۴۷۷

۲- PDR گیاهی صفحات ۸۶۷-۸۶۶ ، ۱۱۱۷-۱۱۱۶ و ۱۲۱۲-۱۲۱۱

۳- کتاب کروماتوگرافی وگنر صفحات ۲۱۹-۲۱۸

۴- BP2012

۵-  Wichtl M, Bisset NG, eds. Herbal drug and phytopharmaceuticals. Stuttgart: Medpharm Scientific Publishers; 1994.

۶- Scientific Brochure: Sinupret/forte for Sinusitis and Inflammation of the Respiratory Tract. Neumarkt, Germany: Bionorica; January 2002.

بدون نظر

ارسال دیدگاه