جنتیانا - داروسازی دیموند
7999
rtl,page-template-default,page,page-id-7999,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-3.8,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

جنتیانا

l;'l

جنتیانا با نام علمی Gentiana Lutea رسما در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه در بین تمامی گیاهان بومی آلمان دارای بیش ترین قدرت تلخی می باشد بدین معنی که دارای قویترین مواد تلخ است که وجود همین مواد تلخ سبب خاصیت دارویی این گیاه شده است. ریشه این گیاه فاقد تانن است و به همین دلیل فاقد خاصیت قابص بودن و تحریک معده می باشد و اینگونه مشخص شده است که مواد جداسازی شده از این گیاه دارای اجزای تلخ تقویت کننده می باشند.

جنتیانا سبب می شود غذاهای سنگین به راحتی هضم شوند که این کار نیز بواسطه تحریک ترشح شیره معدی و حرکات معدی می باشد و افزایش حرکات معدی نیز ناشی از تقویت ماهیچه های معده می باشد.

اثر دارویی این گیاه از آستر موکوسی دهان آغاز می شود و به همین دلیل است که باید مواد تهیه شده از جنتیانا به مدت چند دقیقه در دهان نگه داشنه شده و سپس بلعیده شوند.

مطالعات جدید نشان داده است که جنتیانا دارای اثر مستقیم بر روی موکوس معدی و روده ای است بدین صورت که این ماده باعث تحریک رهاسازی ماده گاسترین می شود.

بنابراین بیماریهای ضعف معده اولین و اساسی ترین بیماریهایی هستند که جنتیانا برای درمان آنهااستفاده می شود.

منابع:

  1. ۱-Lloyd Brothers. Dose book of Specific Medicines. Lloyd Brothers, Cincinnati, 1907; p. 139.

۲- گیاه درمانی,رودولف فریتزویس-فولکرفینتلمن,ترجمه مهدی صفایی خرم,سعیدکاربین,ساسان جعفرنیا,تابستان ۱۳۸۹